Categories
Cross Country Track & Field

Membership Fee Reimbursement

St George Athletic Club is providing full and half subsidy reimbursements for those athletes that meet the qualifications as defined below. Please submit your application by 30th September 2019. An athlete may submit a discretionary application if the criteria has not been met.

HALF SUBSIDY

 a) Represent St. George in at least ONE (1) of the following events
● 2018 NSW Track & Field Relay Championships
● 2018 NSW Club Championships (track & field)
● 2019 NSW Cross Country Relay Championships
● 2019 NSW Road Relay Championships
AND
b) Represent St. George in at least THREE (3) additional Athletics NSW
competitions from 1st October 2018- 30th September 2019

FULL SUBSIDY

a) Represent St. George in at least ONE (1) of the following events
● 2018 NSW Track & Field Relay Championships
● 2018 NSW Club Championships (track & field)
● 2019 NSW Cross Country Relay Championships
● 2019 NSW Road Relay Championships
AND
b) Represent St. George in at least FIVE (5) additional Athletics NSW
competitions from 1st October 2018- 30th September 2019
Categories
Cross Country

2019 Super Series Final Points Scores

Super Series 1 - Final PointsSuper Series 2 - Final Points
1stNicole Harrington911stEmma Millett86
2ndFinn MacMillan822ndVilis Gravitis82
3rdPeter Fitzpatrick713rdPaul Windridge76
3rdTony Pizzardi714thNielsen Edwards72
5thRay Millett705thLily Molachino69
6thSia Pizzardi695thNadia Debbo69
7thDarren Bauer605thPeter Fitzpatrick69
8thJordan Awad545thRon Gribble69
9thJoy Allen519thKerry Edwards66
10thDavid Beck3610thSam Debbo65
11thColin Wilson3511thSia Pizzardi64
12thNathan Breen3412thChristopher Maver60
13thAnnie Wang2913thDavid Edwards58
13thRichard Hoff2914thTony Pizzardi54
15thBryce England2615thMarco Venturino53
16thRod Arnold2016thLes Farley43
16thStephanie Beck2017thFinn MacMillan40
18thDavid Kistle1918thHenry Daniel37
18thDennis Jolliffe1919thDavid Sullivan30
18thPaul Windridge1920thOlivia Kalamvokis27
21stJennifer Castorina1821stJoshua Hewitt26
22ndDavid Sullivan1622ndAdrian Molachino25
23rdVanessa Jones1323rdHugo Molachino16
24thPaige Bauer1124thJordan Awad12
25thMarco Venturino1025thKeira Bauer11
26thJose Carvalho726thEmily Hoff8
27thBoey Alam626thSebastian Castorina8
28thKeira Bauer528thPaige Bauer6
28thRod Arnold6
30thJose Carvalho5
Categories
Cross Country

2019 Cross Country Point Scores

Division 1Fastest MaleFastest Female
1stJordan Awad138Jordan Awad45Imogen Gribble28
2ndDavid Kistle132
3rdDavid Sullivan121
Division 2Fastest MaleFastest Female
1stJoy Allen175Daniel Cavanagh24Sia Pizzardi29
2ndRay Millett155
3rdTony Pizzardi143
Division 3Fastest MaleFastest Female
1stKerry Edwards249Riley Fong26Nadia Debbo46
2ndNadia Debbo240
3rdLes Farley222
Division 4Fastest MaleFastest Female
1stNielsen Edwards203Nielsen Edwards61Olivia Kalamvokis59
2ndOlivia Kalamvokis181
3rdPeter Fitzpatrick177
Categories
Cross Country

Gold and Silver at Road Relays

Over 50 Male – Gold

Paul Arthur            15.06
Louis Stergio 15:12
David Sullivan 14:58
Jose Carvalho 14:48

Team Time 1:00:04

Over 70 Male – Silver

Frank Scorzelli         16:41
Peter Fitzpatrick 21:30
Ray Millet 23:45
Rod Arnold 19:39

Team Time 1:19:35

Individuals

Ben Toomey              12:43
David Kistle 16:49
Categories
Cross Country

2019 Cycle 3 Winners

DivisionPlaceAthletePoints
11stJose Carvalho60
1stDavid Kistle60
3rdDavid Sullivan55
21stJoy Allen72
2ndDennis Jolliffe71
3rdSia Pizzardi70
31stKerry Edwards77
1stNadia Debbo77
3rdLily Molachino66
41stNielsen Edwards82
2ndOlivia Kalamvokis73
3rdLily Molachino72
Categories
Cross Country

2019 Endeavour Cup Results

What a wonderful Endeavour Cup Meet at Scarborough Park on 6th July 2019. The weather was just right and what a turn-out. Thank you for all the helpers and volunteers. Sutherland was again victorious and I believe all clubs really like coming to Scarborough Park and appreciate our facilities and hospitality. Full list of results.

Sutherland           465 pts
St George 528 pts
Illawong/Revesby 594 pts
Randwick-Botany 666 pts
Categories
Cross Country Photo Gallery

2019 Nowra X-Ctry Photos

Many thanks to Geosnapshots for supplying the photos.

Categories
Cross Country

2019 X-Ctry Club Championship Results

OPEN Male 8km

1st Nathan Breen 29m 37s
2nd Jordan Awad 30m 23s
3rd Joel Wooldridge 30m 28s

Open Female 5km

1st Ada Rand 20m 28s 
2nd Keira Bauer 20m 53s
3rd Jennifer Castorina 21m 21s

Over 50 Male 8km

1st David Sullivan 33m 37s
2nd John Peter 34m 40s
3rd David Kistle 39m 24s

Over 60 Male 8km

1st Jose Carvalho 36m 11s
2nd David Beck 45m 13s
3rd Colin Wilson 47m 06s

Over 70 Male 8km

1st Frank Scorzelli 36m 27s
2nd Rod Arnold 37m 54s
3rd Peter Fitzpatrick 51m 23s

Under 20 Male 5km

1st Joel Wooldridge 17m 55s
2nd Jordan Awad 18m 24s

Under 20 Female 5km

1st Nicole Harrington 28m 18s

Under 18 Male 3km

1st Finn MacMillan 12m 32s

Under 18 Female 3km

1st Emma Blanch 13m 09s

Under 16 Female 3km

1st Sia Pizzardi 12m 48s

Under 14 Male 3km

1st Bailey Latanis 11m 53s

Under 14 Female 3km

1st Emily Hoff 17m 38s

Under 12 Male 2km

1st Riley Fong 7m 28s
2nd Hugo Molachino 10m 39s
3rd Nielsen Edwards 10m 45s

Under 12 Female 2km

1st Sienna Latanis 8m 33s
2nd Nadia Debbo 8m 53s
3rd Lily Molachino 9m 07s
Categories
Cross Country

Cycle 2 Winners

DivisionPlaceAthletePoints
11stRod Arnold41
2ndStephanie Beck38
3rdJordan Awad37
21stPeter Fitzpatrick67
2ndBoey Alam56
3rdTony Pizzardi55
31stKerry Edwards105
2ndPeter Fitzpatrick100
3rdNadia Debbo90
41stNielsen Edwards70
2ndPeter Fitzpatrick67
3rdVilis Gravitis58

Categories
Cross Country

2019 X-Ctry Relay Results

  • 1st – 30+ Female 4 x 4km – 1:09.26
  • 1st – 70+ Male 4 x 4km – 1:30.40
  • 2nd – U16 Female 4 x 3km – 48.43
  • 3rd – U20 Male 4 x 3km – 40.50
  • 3rd – U18 Female 4 x 3km – 46.25
  • 4th – 50+ Male 4 x 4km – 1:08.01
  • 4th – U20 Female 4 x 3km – 53.55
  • 5th – U14 Male 4 x 2km – 31.57
  • 5th – U12 Female 4 x 2km – 44.00
  • 7th – 50+ Male 4 x 4km – 1:12.50
  • 8th – U20 Male 4 x 3km – 49.45
  • 9th – U14 Female 4 x 2km – 34.34
  • 10th – U16 Male 4 x 3km – 46.38